Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31
ŠKOLÁKEM NA ZKOUŠKU
KRESLÍŠ, KRESLÍM, KRESLÍME
Hrajeme si na školu aneb "Moje aktovka"
Hrajeme si na školu aneb "Moje aktovka"
1
Nový plán akcí MŠ na únor 2023
2
Změna v čase plaveckého kurzu 2.2.2023
Pozvánka - webinář s L. Bínovou - Školní zralost
Předplavecký výcvik - změna času konání
3 4 5
6 7 8 9 10
Loutkové divadlo "Kašpárkův svět"
11
Maškarní ples
12
13 14 15 16 17 18 19
20
HRÁTKY S ČEŠTINOU
Hrajeme si na školu aneb "Školákem na zkoušku"
Hrajeme si na školu aneb "Školákem na zkoušku"
21
Masopustní karneval – tanec, hry, tombola, občerstvení, zábava
Masopustní karneval
22
Odměny za výzdobu
23 24 25 26
27 28 1
Nový plán akcí MŠ na březen 2023
2
Nový plán akcí MŠ na březen 2023
3
Nový plán akcí MŠ na březen 2023
4
Nový plán akcí MŠ na březen 2023
5
Nový plán akcí MŠ na březen 2023
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Akce ZŠ > Výprava ke zřícenině hradu Vikštejn

Výprava ke zřícenině hradu Vikštejn



Datum konání:
8.10.2022

Sešli jsme se na východním nádraží a k našemu překvapení u autobusu čekala taková spousta lidí, že jsme měli zpočátku obavy, zda se do autobusu dostaneme. Vše dopadlo dobře a my vyrazili za poznáním. Vystoupili jsme v Radkově Dubové a odtud pokračovali pěšky směrem k Vikštejnu. Hned při vstupu na lesní cestu jsme si všimli upozornění, že tam bude probíhat cvičení záchranářských psů. Bohužel z tohoto jsme viděli jen přípravy organizátorů této akce.

Na konci lesní cesty jsme již byli na místě kdysi majestátního hradu, dnes již zříceniny. Celý objekt jsme důkladně prozkoumali a pomocí informačních tabulí si představili, jak hrad vypadal v celé své kráse před mnoha lety. Hrad byl postaven někdy ve 12. století a za dobu své existence se tam událo mnoho zajímavých věcí a proběhlo i několik přestaveb hradu.

Správný hrad má své strašidlo nebo Bílou paní. Bílá paní se zjevuje i tady a chodí po hradbách. Je oděna v bílé roucho, které je potřísněno krví. Byla krásná a zabil ji rytíř, který se pomstil, za to, že nevyhrál… To už neprozradíme. Kdo chce vědět, jak to celé bylo, musí si najít tuto pověst.

 Jenže od 18. století byl hrad opuštěn, v té době tam žil jen poustevník, a hrad chátral. I přesto zde najdeme hradby, obranné valy a příkopy, části paláce, sklepy. Hned první zásobovací sklep jsme prozkoumali, ale žádné zásoby nenašli. Prošli jsme si celým objektem, zdolávali u toho přírodní překážky a studovali informační panely, kde jsme se dozvěděli o historii hradu, rostlinách živočiších, které tady můžeme zahlédnout. Na konec jsme si vydali na věž. Odtud je krásný výhled na údolí řeky Moravice. Podepsali jsme se do pamětní knihy.

Cestou z hradu si paní vychovatelka „ zlomila“ nohu a my honem přemýšleli, co v tuto chvíli udělat. Hurá poskytli jsme první pomoc a bylo vyhráno a my mohli pokračovat v cestě do Podhradí. Tuto část cesty jsme absolvovali po lesní pěšině a část po komunikaci.  V Podhradí jsme šli nejprve k řece a zkusili, zda je voda dost mokrá. Byla i studená. Zkusili si naši mrštnost a házeli kamenem, kdo řeku přehodí. Pro kluky, žádný problém, ale i děvčata měla super výkony a k přehození chyběl jen kousek. Po občerstvení jsme si povídali o turistických značkách, určovali listy, stromy a květiny. U této činnosti jsme využili poznatků z programu v MiniZoo a povídali si o lese a životě v něm.  Zahráli jsme si na honěnou a už tu byl čas vrátit se autobusem zpět domů.